Tirana
clear sky
2.5 ° C
2.5 °
2.5 °
32 %
2.6kmh
0 %
Die
2 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
7 °
Enj
8 °
E diel, 23 Janar, 2022

Me buzët e plasaritura dhe i rrethuar nga ushtarët afganë, Endri Dumani po kthehet në shtëpi nga kampi Al-Hol

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Me buzët e plasaritura dhe i rrethuar nga ushtarët afganë, ky është vogëlushi Endri Dumani, i bllokuar prej 6 vitesh në kampin Al-Hol dhe që po kthehet në Shqipëri.

Në foto ai shfaqet me gazetarin Muhamet Veliu, në avion, teksa udhëton dejt shtëpisë së tij në Shqipëri. Ndërkohë, motra e tij, Eva Dumani pasi ka bërë gati të vëllanë dhe e ka dorëzuar të autoritetet siriane dhe Gjysmëhëna e Kuqe, është fshehur.

Dje, nga kampi Al-Hol ka nisur riatdhesimi i fëmijëve shqiptarë dhe i nënave të tyre, në kuadër të një operacioni të përbashkët mes autoriteteve siriane, Gjysmëhënës së Kuqe dhe Shërbimeve të anti-terrorit shqiptarë, të cilët për 4 javë kanë qëndruar në tokën siriane.

Kryeministri Rama dhe ministri Lleshaj u nisën dje në mbrëmje menjëherë drejt Sirisë për të ndjekur dhe vetë operacionin. Pak më parë, Rama ka qenë në Beirut ku ka falenderuar Gjeneralin Abass për kthimin në atdhe të këtyre fëmijëve. “Me Gjeneralin Abass përpara kthimit në atdhe bashkë me fëmijët, për ta falenderuar për ndihmën e tij të paçmueshme, si edhe për të konfirmuar sy më sy vijimin e operacionit për kthimin e fëmijëve të tjerë”, shkruan Rama.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img