Tirana
broken clouds
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
67 %
2.6kmh
75 %
Die
18 °
Hën
16 °
Mar
13 °
Mër
12 °
Enj
13 °
E diel, 2 Prill, 2023

Me avion ushtarak, ushtria amerikane rrëzon balonën e spiunazhit kinez në brigjet lindore

Lajme të ngjashëm

Ushtria amerikane me avion ka rrëzuar balonën e dyshuar të spiunazhit kinez mbi Oqeanin Atlantik. Një zyrtar amerikan tha për CNN se presidenti Joe Biden miratoi rrëzimin e balonës.

“Ekuipazhet e marinës dhe ato të rojes bregdetare, janë në gatishmëri nëse kërkohet ndonjëë ndërhyrje”, tha një zyrtar i mbrojtjes për CNN përpara rrëzimit të balonës.

Kujtojmë se balona u pa për herë të parë në fillim të kësaj jave dhe udhëtoi duke ndjekur rrymat e ajrit, dhe kështu përfundoi duke fluturuar mbi SHBA.

Përpara se baloni të rrëzohej, Administrata Federale e Aviacionit lëshoi një ndalesë tokësore për aeroportet në Ëilmington, Karolina e Veriut; Charleston, Karolina e Jugut; dhe Myrtle Beach, Karolina e Jugut. FAA gjithashtu kufizoi hapësirën ajrore pranë Myrtle Beach për të mbështetur “Departamentin e Mbrojtjes në një përpjekje për sigurinë kombëtare”.

Më shumë