Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
36 %
4.6kmh
0 %
Die
34 °
Hën
38 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
42 °
E diel, 25 Korrik, 2021

Me 259 milion lekë kredi ndër vite, Prokurori i Apelit të Vlorës Pelivan Malaj ‘digjet’ në vetting

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

f60695a7af7a08207502e6111352c666

Prokurori i Apelit të Vlorës, Pelivan Malaj është shkarkuar nga detyra sot, nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Trupa gjyqësore që kreu procesin e vetingut përbëhej nga Valbona Sanxhaktari, Lulzim Hamitaj dhe Pamela Qirko.

Pelivan Malaj e ka nisur karrierën në sistemin e drejtësisë si avokat. Në maj 2003, ai është emëruar prokuror i Prokurorisë së Apelit Vlorë, detyrë të cilën e ka ushtruar për gati dy dekada. Malaj ka qenë gjithashtu kryetar i Shoqatës së Prokurorëve.

Për shkak të problemeve me pasurinë, KPK ka marrë vendimin për shkarkimin nga detyra të Prokurorit Malaj. Analiza e pasurisë është një ndër tre shtyllat e rivlerësimit për prokurorët, së bashku me kontrollin e figurës dhe vlerësimin e aftësive profesionale.

Më shumë

spot_img
spot_img