Tirana
few clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1kmh
20 %
Enj
26 °
Pre
25 °
Sht
24 °
Die
25 °
Hën
25 °
E enjte, 1 Qershor, 2023

Më 2 shtator takohet me Vuçiç në Shtëpinë e Bardhë, e konfirmon Hoti: Do diskutojmë për projekte madhore të bashkëpunimit ekonomik

Lajme të ngjashëm

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka reguar për takimin që do të zhvillohet mes tij dhe liderit të Serbisë më 2 shtator në Shtëpinë e Bardhë.

Ai e ka konfimruar takimin më 2 shtator, duke theksuar se zhvillohet për diskutuar me palën serbe, si dy vende të pavarura, për projekte madhore të bashkëpunimit ekonomik.

“SHBA ka qenë gjithmonë vendimtare në procesin e shtetndërtimit të Kosovës.

Më 2 shtator takohemi në Shtëpinë e Bardhë për të diskutuar me palën serbe, si dy vende të pavarura, për projekte madhore të bashkëpunimit ekonomik që do ta ndërrojnë perspektiven ekonomike të Kosovës dhe rajonit. Kosova është e bekuar me miqtë që ka”, ka deklaruar Hoti.

Ka qenë i dërguari i posaçëm i Presidentit amerikan për bisedimet Kosovë-Serbi, Richard Grenell i cili lajmëroi se udhëheqësit e dy vendeve do të takohen në Shtëpinë e Bardhë më 2 shtator.

“Ne jemi të lumtur të lajmërojmë se liderat e Kosovës dhe Serbisë do të trakohen në Shtëpinë e Bardhë për bisedime më 2 shtator”, shkruan Grenell

Fillimisht takimi ishte planifikuar më 27 qershor, por dështoi për shkak se Prokuroria e Hagës, publikoi njoftimin për ngritjen e akuzave ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryetarit të Partisë Demokratike, Kadri Veseli, si të dyshuar për krime kundër njerëzimit dhe krime lufte, gjatë luftës.


Më shumë