Tirana
few clouds
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
42 %
1kmh
20 %
Die
18 °
Hën
17 °
Mar
11 °
Mër
12 °
Enj
12 °
E diel, 2 Prill, 2023

“McGonigal kërkoi të hetohej një lobist i opozitës”, gazetarja tregon detaje nga dosja e ish-drejtorit të FBI

Lajme të ngjashëm

Gazetarja Arbana Xharra ka treguar mbrëmjen e kësaj të enjte detaje të tjera nga dosja e ish-drejtorit të FBI për Nju Jorkun, Charles McGonigal. Duke cituar mediat ndërkombëtare, Xhara thotë se aktakuza është e madhe dhe ka shumë detaje që ende nuk dihen.

Në një lidhje direkte me emisionin “Top Story”, ajo është shprehur McGonigal ka kërkuar që të nisin hetimet ndaj një personi që punonte për interesat e opozitës shqiptare në Amerikë.

“Unë po bazohem në ‘Washington Post’, ‘CNN’ dhe në raportimet që po bëhen në mediat ndërkombëtare. Nuk përmendet Rama. Përmendet më tej një zyrtar nga Kosova, përmenden edhe zyrtarë nga Bosnja. Ne kemi vetëm një përmbledhje të aktakuzës, është një aktakuzë shumë e madhe, me shumë detaje që priten të dalin në vijim.

Në ‘Ëashington Post’ ka një detaj shumë interesant, thuhet se pas marrjes së këtyre parave, McGonigal kërkoi hetime ndaj një personi, një lobist shqiptaro-amerikan, përmes kompanisë së të cilit, ai kishte mbështetur opozitën në Shqipëri. Thuhet se është kërkuar të nisin hetimet ndaj këtij personi që punonte për interesat e opozitës shqiptare, pra të kundërshtarëve politikë të Edi Ramës.

Nuk dimë emrin se kush është i përfshirë nga Kosova. Nuk ka rëndësi se çfarë thotë Rama, rëndësi ka që ai nuk mund të ketë asnjë takim zyrtar me SHBA deri sa të përfundojë ky proces dhe të shohim çfarë do të dalë.

McGonigal mund të dënohet deri në 20 vite burg, kështu që emri i tij është lajm në mediat ndërkombëtare. Tashmë po diskutohen dy aktakuza, lidhjet me Shqipërinë dhe lidhjet me oligarkun rus”, është shprehur gazetarja Arbana Xharra.

Më shumë