Tirana
few clouds
21 ° C
21 °
21 °
49 %
3.1kmh
20 %
Pre
24 °
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
E premte, 7 Maj, 2021
spot_img

Mbyllja e 6 xhamive, gjykata anulon vendimin e qeverisë në Austri

spot_img

Lajme të ngjashëm

6336076b8ac6bf116520ee800537c58f

Gjykata në Austri ka anuluar vendimin e qeverisë të miratuar vitin e kaluar, për  mbylljen e 6 xhamive.

Sipas mediave vendase, në vendimin e gjykatës thuhet se Departamenti i Shtetit për Çështje Fetare ka bërë një gabim procedural, duke mos i dhënë kohë të mjaftueshme Bashkësisë Fetare Arabe për të korrigjuar mangësitë dhe për këtë ky vendim është i paligjshëm.

Kryeministri austriak Sebastian Kurz qershorin e kaluar deklaroi se vendi i tij, në kuadër të “luftës kundër islamit politik” do të sjellë vendim për të mbyllur 6 xhami dhe dëbimin e disa imamëve për shkak të financimit të tyre nga jashtë.

 

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img