Tirana
clear sky
1.5 ° C
1.5 °
1.5 °
44 %
5.7kmh
0 %
Die
4 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
7 °
E diel, 5 Shkurt, 2023

Mbyllet tempulli budist, murgjit rezultojnë pozitiv në testin e drogës

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një tempull budist në Tajlandë është mbyllur, pasi murgjit rezidentë rezultuan pozitivë në testin e drogës. Ngjarja ka ndodhur në rrethin Bung Sam Phan, në provincën Phetchabun, në veri të vendit.

Murgjit, sipas zyrtarëve lokalë, rezultuan pozitivë për metamfetaminën.Si pjesë e një goditjeje kundër drogës, Policia iu bashkua autoriteteve shëndetësore dhe bastisi tempullin e vogël, ku qëndronin tre murgj dhe igumeni.

Të katër u testuan për drogë dhe rezultuan pozitivë. Tempulli u mbyll dhe murgjit u dërguan në një klinikë të specializuar.“Tempulli tani është bosh dhe banorët e fshatrave aty pranë janë të shqetësuar se nuk do të mund të kryejnë asnjë ceremoni”, thanë zyrtarët lokalë.

Më shumë


spot_img

spot_img