Tirana
clear sky
6.5 ° C
6.5 °
6.5 °
87 %
0.5kmh
0 %
Hën
20 °
Mar
20 °
Mër
16 °
Enj
20 °
Pre
21 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

Mbyllet pika e famshme turistike, autoritetet vendosin çmontimin e “Shkallëve për në Parajsës”

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Shkallët e famshme Haiku të Hawait, ndonjëherë të quajtur Shkallët për në Parajsë, ka të ngjarë të hiqen vitin e ardhshëm.

Më 8 shtator, Këshilli Bashkiak i Honolulu votoi njëzëri pro heqjes së shkallëve përgjithmonë. Sipas Këshillit Bashkiak shkallët kishin një kosto qindra mijëra dollarë që shkonin për mirëmbajtjen dhe sigurinë e tyre.

Shkallët Haiku konsiderohen ndër vendet me të veçanta turistike. Shkallët, 3.922 shkallët që kalojnë në një shteg malor prej 853 metrash në Kaneohe, në anën lindore të Oahu, u ndërtuan fillimisht nga Marina Amerikane në vitet 1940.

swgfw4gtwsgf3eg
Shkallët Haiku

Në vitin 1987, u vendos që shkallët të mos përdoreshin më nga publiku. Aktualisht, ka një gjobë maksimale prej 1,000 dollarësh për njerëzit që kapen duke shkelur në Shkallët Haiku.

Pavarësisht kësaj udhëtarët, përdoruesit e YouTube, kërkuesit e emocioneve dhe turistët hynin fshehurazi.

Gjatë kësaj periudhe ka pasur dhe lëndime të shumta ku së fundmi ishte rasti i një 24 vjecar i cili dëmtoi gjurin.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img