Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
93 %
0.5kmh
75 %
Die
19 °
Hën
20 °
Mar
21 °
Mër
21 °
Enj
21 °
E diel, 17 Tetor, 2021
spot_img

Mbyllet Komisioni Hetimor për Privatizimin e CEZ, Shkëlzen Berisha për ndjekje penale

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Komisioni parlamentar hetimor i ngritur për verifikimin e legjislacionit në fuqi dhe mbrojtjen e interesit të shtetit Shqiptar gjatë proçedurave të privatizimit të Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes (OSHE) nga kompania çeke CEZ, ka mbyllur hetimet. Sakaq ky Komision ka dhënë rekomandim për ndjekje penale ndaj Shkëlzen Berishës, djalit të ish kryeministrit Sali Berisha.

Ndjekja penale është për veprën “për mosdhënie të dëshmisë në komision”. Sipas kryetarit të këtij komisioni deputetit socialist Taulant Balla, vlerësohet se privatizimi i ka sjellë shtetit shqiptar një dëm prej 414 milionë eurosh dhe sipas tij përgjegjësit kryesor janë drejtues më të lartë të atyre viteve. 

“Kemi gjetur përgjegjësi ndaj personave: Sali Berisha ish-kryeminstër, Genci Ruli ish-ministër i ish ministrisë së Ekonomisë Tregtisë dhe Energjisë, Neritan Alibali ish-ministër në ish ministrinë e Ekonomisë Tregtisë dhe Energjisë, Eno Bozdo ish-zv.ministër në ish.ministrinë e Ekonomisë Tregtisë dhe Energjisë Tiranë” tha në një nga mbledhjet e komisionit Balla.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img