Tirana
clear sky
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
87 %
0kmh
0 %
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
20 °
Hën
17 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

Mbyllet gara për kryeprokuror, cili është hapi i rradhës i KLP

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

2768f82f991ce93b09cc6a8e70e82a0c

Ditën e djeshme Këshilli i Lartë i Prokurorisë mbylli garën për Kryeprokuror.

Katër kandidaturat zyrtare për vendin e Kryeprokurorit janë: Olsian Çela, Arta Marku, Fatjona Memçaj dhe avokati Lulzim Alushaj.

Tashmë pritet që Këshilli do të fillojë nga vlerësimi i kandidatëve dhe nisja e seancave dëgjimore me kandidatët.

“Brenda 45 ditëve nga përfundimi i afatit të dorëzimit të shprehjeve të interesit, Këshilli kryen vlerësimin paraprak, me qëllim verifikimin e plotësimit të kushteve ligjore, të përcaktuara në nenin 4 të kësaj rregulloreje. Këshilli pret përfundimin e procedurave të rivlerësimit për kandidatët që i nënshtrohen këtij procesi deri në konfirmimin e tyre. Nëse është e nevojshme, Këshilli kërkon informacione të mëtejshme prej kandidatit, institucioneve publike apo punëdhënësit të kandidatit, sipas parashikimeve ligjore të neneve 30 dhe 31, të ligjit për Prokurorinë”, parashikohet në rregullore.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img