Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
34 %
6.7kmh
0 %
Hën
17 °
Mar
20 °
Mër
20 °
Enj
21 °
Pre
21 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

Mbyllen zgjedhjet në Turqi, dalin rezultatet e para

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Në orën 17:00 me orën lokale në Turqi janë mbyllur përfundimisht votimet e zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare, ndërkohë që janë publikuar edhe rezultatet e para.

Kështu sipas mediave vendase, në krye të zgjedhjeve presidenciale qëndron Rexhep Tayip Erdogan me më shumë se 13 milionë vota deri më tash apo me 58.24% të votave të numëruara.

Fill pas Erdogan renditet kandidati i tij më i fortë Muharrem Ince me 27.35% të votive në llogari të Partisë Republikane të Turqisë e kështu me rradhë edhe kandidatët e tjerë.

Sipas CNN Turk, nëse asnjëri prej 6 kandidatëve nuk merr më shumë se 50% të votave, atëherë vendi do të detyrohet të kalojë përsëri në zgjedhje të parakohshme më datë 8 korrik.

Pushteti i Erdogan mund të tronditet vetëm në rastin kur opozita mund të bashkohet duke kaluar rezultatet e tij, një gjë që deri më tani është konsideruar si e pamundur nga ekspertët.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img