Tirana
broken clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
65 %
3.6kmh
75 %
Sht
28 °
Die
29 °
Hën
26 °
Mar
23 °
Mër
25 °
E shtunë, 18 Shtator, 2021
spot_img

Mbyllen hetimet për Guvernatorin e Nju Jorkut: Andrew Cuomo ka ngacmuar seksualisht disa gra dhe punonjëset e tij

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një hetim ndaj Guvernatorit të Nju Jorkut Andrew Cuomo ka zbuluar se ai ngacmonte seksualisht disa gra, përfshirë punonjësit në zyrën e tij.

Duke njoftuar rezultatet e hetimit, Prokurorja e Përgjithshme e Nju Jorkut Letitia James, tha se Cuomo kishte shkelur ligjet shtetërore dhe federale.

Vitin e kaluar, Cuomo u akuzua për sjellje të keqe seksuale nga disa gra. Ai ka mohuar të ketë prekur dikë në mënyrë të papërshtatshme dhe ka refuzuar thirrjet e shokëve demokratë për të dhënë dorëheqjen.

Raporti është rezultat i një hetimi disa mujor ku hetuesit folën me gati 200 persona, përfshirë stafin e tij dhe disa nga ata që bënë ankesa kundër guvernatorit. Hetuesit shqyrtuan dhjetëra mijëra dokumente, tekste dhe fotografi.

“Hetimi i pavarur ka arritur në përfundimin se Guvernatori Andrew Cuomo ngacmonte seksualisht shumë gra dhe duke vepruar kështu shkelte ligjin federal dhe shtetëror,” tha zonja James.

Zoti Cuomo, tha ajo, ishte angazhuar në “prekje të padëshiruar dhe jo konsensuale dhe duke bërë komente të shumta fyese”.

Në një rast, Cuomo dhe stafi i tij u hakmorën ndaj një ish -punonjësi i cili e akuzoi atë për keqbërje, sipas zonjës James. Gratë e tjera përshkruanin se ishin puthur ose ulur në prehrin e guvernatorit.

Cuomo thuhet se ka arritur nën bluzën e një asistenteje për të kapur gjoksin e saj, ndërsa ai akuzohet gjithashtu se ka kaluar gishtin në qafën e një ushtareje shtetërore të caktuar për mbrojtjen e tij.

Përveç pretendimeve për ngacmim, Cuomo akuzohet se krijoi një “mjedis armiqësor dhe toksik të punës”.

Joon Kim, i cili udhëhoqi hetimin, tha: Ishte një kulturë ku nuk mund t’i thuash jo guvernatorit dhe nëse e mërzit atë ose stafin e tij të lartë, do të fshihesh, do të hidhesh mënjanë ose më keq.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img