Tirana
broken clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
76 %
1kmh
75 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
12 °
Pre
9 °
Sht
9 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

Mbushën Anglinë me drogë, Gjykata nxjerr FOTOT: Këta janë 11 shqiptarët e dënuar për shtëpitë e barit (Si u zbuluan nga blloku me emra shqip)

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

11 shqiptarë të arrestuar në Angli për shitje droge dhe menaxhimin e shtëpive të barit, janë dënuar nga Gjykata e Maidstone me 37 vite burg në total, shkruan newsbomb.al. Policia e rajonit të Kentit në Britaninë e Madhe ka nxjerr fotot dhe emrat e të gjithë të dënuarëve.

Efektivët bastisën shtëpitë e barit, duke përfshirë dy në Ashford, të cilat do të xhironin fitime deri në 1.5 milion paund në vit. Pesë anëtarë të “bandës shqiptare” u dënuan si furnizues, ndërsa gjashtë të tjerë pranuan role të ndryshme në organizatë.

Prokurori Christopher May tregoi se si më 8 tetor 2019, një nga burrat, Drilon Dishi, u ndalua nga policia në rrugën M20 që shkonte për në Ashford.

“Ai kishte një fletore dhe dy telefona celularë dhe çoi oficerët në lidhjen dhe përfshirjen e tij me aktivitete të konsiderueshme dhe të organizuara kriminale, të fokusuara në kultivimin dhe prodhimin e kanabisit në një shkallë të gjerë,” tha ai.

Dishi u arrestua dhe pranoi se dokumentet ishin të tijat, por pretendoi se ato përshkruanin “punë të vogla” që ai kishte bërë në një fermë në Shqipëri, në vendin e lindjes. Ai mohoi se emrat e disa personave në fletë ishin identitete të bashkëkombsave dhe pretendoi se emri “Hekri”, duke iu referuar Hekuran Perhatit, ishte në fakt një emër për një metal.

“Këta burra ishin të përfshirë në një komplot të mirëorganizuar dhe të koordinuar për të prodhuar dhe furnizuar kanabis në një shkallë të gjerë, që vlerësohet të ketë nxjerrë të paktën 100 kg drogë me vlerë mbi 1 milion paund, nëse do shitje në rrugë…”, shkruajnë mediat britanike.

Një kontroll në shtëpinë e tij çoi gjithashtu në sekuestrimin e 25,560 paundëve të fituara në mënyrë kriminale, shkruan newsbomb.al. Ai u mbajt në paraburgim, por më vonë u lirua me kusht përpara se të arrestohej më tej si pjesë e komplotit më të gjerë të zbuluar në gusht 2020.

Libri i sekuestruar Dishit, i kombinuar me të dhënat e tij celulare, u dha detektivëve një bazë informacioni të papërpunuar që çoi në identifikimin e vëllezërve Perhati – Doris dhe Hekuran – si të dyshuar.

Detektivët gradualisht ishin në gjendje të ndërtonin një pamje të detajuar në shkallën më të gjerë të aktivitetit gjatë fillimit të vitit 2020, dhe një përparim domethënës erdhi në qershor 2020 kur u identifikua një depo e papërdorur në Hertfordshire.

Prokurori May zbuloi se një njësi industriale e njohur si The Mill në Ëatton-at-Stone po përdorej për të kultivuar kanabis. Detektivët dëshmuan se një numër i të dyshuarve, përfshirë Doris, Ylber dhe Fation Perhati, përfunduan punimet e ndërtimit për ta kthyer ambientin në një fabrikë të lulëzuar kanabisi.

Policia zbuloi gjithashtu kanabis nën kultivim komercial në Victoria Crescent dhe Essetford Road në Ashford.

 “Oficerët gjetën 129 bimë kanabis që rriteshin në katër dhoma, duke përfshirë katin e sipërm dhe papafingo. Këto kishin një rendiment të mundshëm deri në të paktën 10.8 kg, dhe potencialisht me vlerë 162,000 paund nëse shitje”, ka thënë Prokurori.

Më shumë se 485 bimë u sekuestruan në total gjatë një hetimi kompleks të kryer nga Drejtoria e Krimeve të Rënda të Kent dhe Essex, shkruan newsbomb.al. U sekuestrua edhe një gjysmë kilogram tjetër i drogës së korrur, si dhe para në dorë mbi 61,000 paund.

Gjykatësi Charles Macdonald QC tha: “Ky ishte krim i organizuar i rëndë. Këta të pandehur ranë dakord të furnizonin me kanabis duke e rritur atë në sasi të mëdha. Këto ishin ferma shumë profesionale të kanabisit, të cilat synoheshin të ishin aq të përhershme sa mund të ishin. Disa kryen gjithashtu mashtrime për të marrë automjete dhe qira për pronat.”

Të dënuarit janë:

 • Hekuran Perhati, 33 vjeç, nga Victoria Crescent, Ashford (pesë vjet e shtatë muaj)
 • Ndue Paluca, 29 vjeç, nga Maple Street, Sheerness (10 muaj)
 • Klevis Prenga, 33 vjeç, pa adresë fikse (katër vjet)
 • David Toal, 50 vjeç, nga Waterside në London Colney, Herts (katër vjet)
 • Dashmair Disha, 34 vjeç, pa adresë fikse; (10 muaj)
 • Ylber Perhati, Rainham, Londra lindore (pesë vjet)
 • Fation Perhati, 29 vjeç, nga Mungo Park Road në Rainham, në lindje të Londrës; (tre vjet, gjashtë muaj)
 • Doris Perhati, 24 vjeç, nga Week Street, Maidstone (Pesë vjet e tre muaj)
 • Brooklyn Selita, 19 vjeç, nga Falcon Way në Harroë, Londra e Madhe, i cili gjithashtu u dënua për posedim të kokainës me qëllim (pesë vjet)
 • Kejvi Leba, 20 vjeç, nga Mill Lane, Watton-at-Stone (17 muaj)
 • Adrian Toma, 23 vjeç, pa adresë fikse (19 muaj)

Detektivi Danny James, oficer hetues i Policisë së Kentit për rastin, tha: “Këta njerëz ishin të përfshirë në një komplot të organizuar dhe të koordinuar mirë për të prodhuar dhe furnizuar kanabis në një shkallë të gjerë, që vlerësohet të ketë nxjerrë të paktën 100 kg të drogës me vlerë mbi 1 milion paund në vlerë rruge.

“Aktiviteti ishte i përpiktë dhe i planifikuar mirë, por ekspertiza e ekipit tonë ishte në gjendje të zbulonte modelin e tyre të veprimit, t’i shënjestronte, t’i dënonte dhe të sekuestronte pasuritë e tyre. Puna jonë ka shkaktuar pa dyshim një sasi të madhe përçarjeje për një rrjet kriminal që nuk është më në gjendje të operojë në qarkun tonë dhe të tjerë në juglindje.”

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img