Tirana
clear sky
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
34 %
3.6kmh
0 %
Mar
25 °
Mër
25 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
29 °
E martë, 21 Shtator, 2021
spot_img

Mbulonte luftën mes forcave afagane dhe talibanëve, vritet gazetari i njohur

spot_img

Lajme të ngjashëm

Gazetari i Reuters, Danish Siddiqui u vra mbrëmjen e djeshme ndërsa mbulonte një përplasje midis forcave afgane të sigurisë dhe luftëtarëve Talibanë pranë një kalimi kufitar me Pakistanin.

Forcat speciale afgane kishin qenë duke luftuar për të rimarrë zonën kryesore të tregut të Spin Boldak kur gazetari dhe një oficer i lartë afgan u vranë.

“Ne po kërkojmë urgjentisht më shumë informacion, duke punuar me autoritetet në rajon,” thanë në një deklaratë Presidenti i Reuters, Michael Friedenberg dhe Kryeredaktorja Alessandra Galloni.

Gazetari Siddiqui prej një jave ishte bashkuar me forcat speciale afagne dhe po raportonte për luftimet midis këtyre dy forcave, por fatkeqësisht mbeti i vrarë.

Më shumë

spot_img