Tirana
clear sky
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
51 %
2.1kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
18 °
E martë, 4 Tetor, 2022

Mbretëresha e atletikës, Luiza Gega në finalen e Botërorit të SHBA

spot_img

Lajme të ngjashëm

Luiza Gega është kualifikuar në finalen e garës së 3000 metrave me pengesa, në Kampionatin Botëror të atletikës që po zhvillohet në Oregon të SHBA.

Atletja shqiptare doli në vendin e tretë në baterinë numër dy, me kohën 9’14’’91, vetëm 62 të qindtat më pak se rekordi kombëtar.

Finalja e këtij turneu do zhvillohet të enjte në mëngjes, me Gegën që shpreson në përmirësim të kohës së saj dhe thyerjen e rekordit personal. Pas medaljes së vendit të parë në Oran 2022, disa javë më parë, Gega synon një rezultat historik edhe në Botëror, po në këtë disiplinë.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img