Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
44 %
2.6kmh
0 %
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
34 °
Pre
32 °
E hënë, 2 Gusht, 2021

Mblidhet sot Këshilli Europian, caktohet data për mbajtjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare mes Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ditën e sotme në Brukesl do të mblidhet Këshilli Europian, pasi liderët do të vendosin për datën e mbajtjes së Konferencës së Parë Ndërqeveritare për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

E ndërsa Këshilli Europian do të vendosur për datën që do të mbahet konferenca e parë, duket se Bullgaria vijon të jetë pengesë për hapjen e negociatave me BE, kjo bën që të penalizohet edhe Shqipëria.

Për shkak të përplasjeve me Maqedoninë e Veriut qeveria bullgare bllokon kështu edhe Shqipërinë, pasi data do të përcaktohen njësoj për të dy vendet.

Kujtojmë që mbrëmjen e djesheme kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla me anë të një postimi në rrjetet socilae shkruante se  Asambleja Parlamentare e KE mbështet mbajtjen e menjëhershme të Konferencës së Parë Ndër-Qeveritare BE-Shqipëri.

Mbetet për t’u parë se çfarë vendimi do të merret për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Më shumë

spot_img
spot_img