Tirana
broken clouds
18 ° C
18 °
18 °
68 %
4.6kmh
75 %
Sht
17 °
Die
20 °
Hën
24 °
Mar
24 °
Mër
18 °
E shtunë, 15 Maj, 2021
spot_img

Mblidhet Komiteti Teknik i Ekspertëve, Fico: Ka pësuar rënie incidenca dhe pozitiviteti, rritje infeksionesh në bashki të vogla

spot_img

Lajme të ngjashëm

Komitetei Tekinik i Ekspertëve është mbledhur ditën e sotme për të dhënë masat e reja, ku dhe kanë analizuar situatën nga Covid-19.

Shefja e ISHP, Albana Fico është shprehur se ka një ulje të rasteve të reja dhe të viktimave, por tha se ende nuk janë të kënaqur, pasi objektivi është që numri të jetë shumë më i ulët.

Ajo ndër të tjera tha se ka një rritje infeksionesh në bashki të vogla.

“Idikatorët që ne sjellim tregojnë se mesatarja ditore ka pësuar zbritje. Totali i rasteve ka pësuar zbritje. Pozitiviteti ka rënje, por duhet të kemi parasysh se akoma nuk jemi të kënaqur objektivi është të shkojë shumë më poshtë. Gjithashtu ke numri i pacinetëve të shkruar në spitale ka një ulje dhe tek i atyre në terapi intensive nga 16 në 11, dhe numri i të intubuarve është ulur.

Në numër është më i pakët ai i ndërrimit të jetëve nga 70 në 92, e rëndësishme është të kuptojmë që kjo lloj situate në lidhje me atë që vlersuam ka disa ndryshime që mund të jenë të vogla por që mbtetet me numra të kontrolluar, por akoma delikate,” tha Fico ndër të tjera.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img