Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
88 %
1kmh
0 %
Pre
19 °
Sht
24 °
Die
26 °
Hën
27 °
Mar
23 °
E premte, 2 Qershor, 2023

Mblidhet Komisioni i Reformës Zgjedhore, çfarë po diskutohet

Lajme të ngjashëm

Mblidhet për herë të parë Komisioni i Posaçëm i Reformës Zgjedhore.

Mësohet se të pranishëm në këtë mbledhje janë të gjithë ambasadorët në Shqipëri dhe do të diskutohet për miratimin e axhendës së punës së komisionit.

Gjithashtu bëhet me dije se mbledhja ka si qëllim miratimin e ekspertëve pranë komisionit dhe miratimin e kërkesës për mbështetje nga OSBE.

Kujtojmë se Kuvendi ka ndryshuar formulën e Reformës Zgjedhore. Ky ndryshim vjen pas negociatave me deputetët e opozitës së re, duke përfshirë kështu në komision edhe këta të fundit.

Mësohet se Komisioni i Reformës Zgjedhore nga 18 anëtarë që ishte më parë, do të bëhet me 10 anëtarë, ndërsa kryetar do të jetë Damian Gjiknuri.


Më shumë