Tirana
clear sky
1.5 ° C
1.5 °
1.5 °
35 %
5.1kmh
0 %
Die
5 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
6 °
Enj
7 °
E diel, 5 Shkurt, 2023

Mblidhet Bordi Kombëtar: Ja sa do të jetë ÇMIMI i naftës dhe gazit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Bordi i Administrimit të Karburanteve ka zhvilluar këtë të shtunë mbledhjen e parë, ku është vendosur se nga sot çmimi i naftës do të jetë 217 lekë për litër dhe i gazit 93 lekë për litër.

Pjesë e këtij bordi special janë disa përfaqësues të shtetit që nga ministrja e Financave, ajo e Infrastrukturës dhe Energjisë, drejtorët e Tatimeve dhe Doganave, si dhe kryetari i Autoritetit të Konkurrencës dhe 5 përfaqësues të kompanive që furnizojnë me karburant.

Ky vendim vjen në një kohë, kur në sheshin “Skënderbej” në Tiranë dhe në mbarë qytetet e tjera, vendi po zien nga protestat e qytetarëve që kundërshtojnë rritjen e çmimeve dhe karburanteve.

Ndërkohë, kryeministri Edi Rama u ka bërë të qartë dje grosistëve të naftës se, nëse ata abuzojnë me çmimet, pika e tyre e biznesit do të merret në administrim nga shtetit. Sipas tij Çdo furnizues që do vendos në tabelë një çmim të ndryshëm nga ai që vendos Bordi, do humbasë pikën e furnizimit. Ndër të tjera ai tha se qeveria do të krijojë rezervën e vetë të karburantit, duke përdorur Albpetrolin për të pasur aktorin e vetë. 

Më shumë


spot_img

spot_img