Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
71 %
2.1kmh
0 %
Mar
25 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
30 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

“Mblidhen gratë e fisit dhe qajnë me melodi”, habit imami i njohur: Ky vajtim është harram, sa të hyjë një në derë fillojnë ato…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Imami i njohur Ahmed Kalaja thotë se mënyra shqiptare e të vajtuarit të një personi që është ndarë nga jeta, është harram.

Duke iu përgjigjur një pyetjeje në rrjetet sociale, Kalaja tha se mënyra si gratë shqiptare vajtojnë “me melodi dhe iso” është harram sipas Islamit.

Shqiptarët kanë disa nga traditat më të lashta, edhe për mënyrën e të vajtuarit në fatkeqësi, si ajo me gjëmë në veri të vendit, por edhe vajtimi i grave në pjesën jugore, që imami Kalaja jo vetëm e ka ironizuar, por e quan mëkat.

“Nëse i vdekuri e ka dit që pas vdekjes së tij do të mblidhen gratë e fisit dhe do ta qajnë me orar, sa të hyjë një në derë fillojnë ato. “Erdhi filani me të pa”, ai s’e ka pa asnjëherë, ky shkoi 112 vjeç, ky se ka pa asnjëherë sa ishte gjallë, tani erdhi me e pa filoni kur vdiq. Dhe fillojnë ato me melodi, dhe të tjerat i mbajnë ison. Kjo është mëkat si për ato që e bëjnë dhe për të vdekurin nëse e ka dit”, tha Imami Ahmed Kalaja.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img