Tirana
clear sky
31.5 ° C
31.5 °
31.5 °
51 %
3.6kmh
0 %
Mër
30 °
Enj
33 °
Pre
35 °
Sht
36 °
Die
37 °
E mërkurë, 29 Qershor, 2022
spot_img

Mbledhja e përbashkët e dy qeverive, reagon Albin Kurti: Kemi nevojë për unitet dhe përafrim në çështjet rajonale

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pas zhvillimit të mbledhjes së përbashkët të qeverive të të dy vendeve, Shqipërisë dhe Kosovës.

Në një psotim në Tëitter, Kurti thotë se në  këtë mbledhje u nënshkruan disa marrëveshje në fusha të ndryshme. Sipas tij suksesi nuk duhet matur me njëri-tjetrin, por duhet krahasuar me botën, duke shtuar se vendet kanë nevojë për më shumë unitet.

albsig

spring

“Sot mbajtëm mbledhjen e 8-të të përbashkët të qeverisë me Shqipërinë për të vlerësuar progresin që kemi arritur dhe për të nënshkruar marrëveshje të reja në fushën e arsimit, shëndetësisë, rinisë, energjisë, transportit, bujqësisë, si dhe heqjen e kufizimeve kufitare.

Shqiptarët sot jetojnë më mirë se kurrë. Por ne nuk duhet ta masim suksesin tonë me njëri-tjetrin, por të krahasojmë me botën. Ne kemi nevojë për më shumë unitet dhe përafrim në çështjet rajonale dhe të jashtme. Nuk ka dyshim se historia do të na gjykojë se si e përdorim këtë mundësi historike:, shkruan Kurti.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img