Tirana
broken clouds
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
63 %
5.7kmh
75 %
Sht
14 °
Die
15 °
Hën
11 °
Mar
9 °
Mër
10 °
E shtunë, 27 Nëntor, 2021
spot_img

Mbledhja e fundit e qeverisë/ Rama bën bilancin e mandatit të dytë: U sfiduam nga tërmeti dhe pandemia

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama po mban fjalën për përmbylljen e mandatit të dytë të qeverisjes.

Ai e ka nisur fjalën e tij duke folur për sfidat që u përball qeveria e tioj gjatë mandatit të dytë, që ishte tërmeti i 26 nëntorit dhe pandemia.

Rama është shprehur se ende nuk kanë mbaruar që të dyja sfidat, por që janë në avantazh.

“Sot zhvillojmë mbledhjen e parë në këtë sallë që nga fillimi. Duke falenderuar të gjithë ju, por edhe të tjerët që kontribuan në këtë tryezë dëshiroj të them disa fjalë për opinionin publik. Mbyllet me një notë pozitive mandati i dytë. Mandat i vështirë ku tërmeti dhe më pas pandemia diktuan.

Jam krenar që ia dalëm me përkushim dhe me durim të madh pjesës më të mdhe të ktyre dy sfida, ende nuk ka mbaruar as pandemia dhe as ndërtimi. Po kemi marrë një avantazh të konsiderushëm.

Situata e pamdemisë përgjithsisht është e moderuar. Kemi ende fatalitete, disa janë edhe në terapië intensie. Askush prej atuyre që ka marrin fymarrjen me oksigjen nuk janë vaksinuar ndërkohë që disa të vaksinuar, nuk kanë shenja rëndimi që impunojnë intubimin.

U bëj apel atyre që ende nuk e kanë bërë vaksinën që mos të humbasin kohë dhe të rrinë në pritje duke rrezkuar. Duke menduar se Pfizer bën dhe Sinovax nuk bën. Vaksina nuk i mbron të gjithë nga infektimi, kanë imunitetin për ta kaluar sëmundjen pa kërcënim. Vaksinohuni, vaksniohuni” tha Rama.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img