Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
37 °
Sht
31 °
E martë, 22 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Mbijetuan me arra kokosi, shpëtohen pas 33 ditësh 3 persona të bllokuar në një ishull të pabanuar (FOTO-VIDEO)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

237f26b63e69cacbdbc551b84ef74dc6

Tre persona që ishin bllokuar për më shumë se 30 ditë në një ishull të pabanuar në Bahamas, u shpëtuan ditën e djeshme nga Garda Bregdetare e SHBA.

Zyrtarët lajmëruan se shtetasit kubanë ishin bllokuar në Anguilla Cay për 33 ditë.

Një helikopter i Rojës Bregdetare të SHBA Clearwater nxorri dy burrat dhe gruan jashtë ishullit. Shpëtimi zgjati rreth 30 minuta, tha Mike Allert, komandanti i avionit në helikopter.

Më pas të tre u sollën në Qendrën Mjekësore të Low Keys në Key West, Florida, pa raportuar lëndime, thanë zyrtarët. Ata treguan shenja dehidrimi dhe lodhjeje, tha Allert, megjithëse vuri në dukje se kushtet e tyre ishin të mira duke marrë parasysh sa kohë ishin bllokuar.

Ata ishin në gjendje të keqe për shkak të mungesës së ujit të freskët në ishull dhe kishin mbijetuar vetëm me arra kokosi.

Ata u vunë re nga një ekuipazh i Rojës Bregdetare gjatë një patrullimi rutinë të zonës të hënën, por shpëtimi u shty deri në të martën për shkak të motit.

Garda Bregdetare e SHBA Juglindore gjithashtu ndau një video në mediat sociale të një avioni në Miami duke hedhur ushqim, ujë dhe një radio te njerëzit e bllokuar një ditë para shpëtimit.

1_copy.jpg

2_copy.jpg

 

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img