Tirana
overcast clouds
16 ° C
16 °
16 °
82 %
1.5kmh
90 %
Sht
15 °
Die
21 °
Hën
23 °
Mar
22 °
Mër
19 °
E shtunë, 15 Maj, 2021
spot_img

Mbi 83 mijë vota të pavlefshme në të gjithë Shqipërinë, në Dibër “s’marrin vesh si të votojnë”,në Gjirokastër kursejnë edhe votat e pavlefshme

spot_img

Lajme të ngjashëm

Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve ka publikuar numrin e votave të pavlefshme në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

Janë 83.028 votues, ose 5% e të gjithë qytetarëve me të drejtë vote, të cilët nuk votuan në mënyrën e duhur. Në Tiranë u regjistrua numri më i lartë i votave të pavlefshme, 18422, dhe në Kukës numri më i ulët me 2188 vota të pavlefshme.

Por bazuar në numrin e votusve të çdo qarku, në Dibër u shënua shifra më e lartë e votave të pavlefshme, pasi 6.79% e qytetarëve nuk votuan në mënyrën e duhur, ndërkohë që kryeqyttasit dhe vlonjatët ishin më të saktë para kutive të votimit.
Qytetarët Gjirokastritë veç gjithë të tjerave që njihen, kanë “kursyer” edhe votat e pavlefshme, pasi janë ndër qarqet me më pak vota të pavlefshme.
spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img