Tirana
broken clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
54 %
5.1kmh
75 %
Die
26 °
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
27 °
Enj
27 °
E diel, 13 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Mbi 1300 hektarë tokë e përmbytur në Shkodër, Bashkia: Hidrometri në Dajç ka kaluar kuotën maksimale, prurje të shumta edhe nga Kiri (VIDEO)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

0f647fde56a60e9240e3dfbefdbed036

Bashkia e Shkdrës në përditësimin e sotëm për situatën në territorin e saj, ku një pjesë e tokave janë ende nën pushtetin e ujit, bën me dije se saktësisht janë të përmbytura 1330 hektarë tokë.

Për shkak të reshjve, situata paraqitet me rrezik të shtuar pasi në Dajç hidrometri e ka kaluar kuotën maksimale, ndërsa në Liqenin e Shkodrës cdhe lumin Drin, hidrometri ëhstë pranë kuotës maksimale.

Gjithashtu, prurje të shumta ka dhe nga lumi Kir.

Situata e përmbytjeve në territorin e Bashkise Shkodër, data 25.01.2021, ora 08.30:

 • Hidrometri në Dajç në orën 08.30, shënon kuotën 6.35m. (Kuota max 6.30 m). Në krahasim me raportimin e ditës së djeshme kemi rritje të nivelit të ujit me 60 cm.
 • Hidrometri i Liqenit të Shkodrës në orën 08.30, shënon kuotën 8.58 m. (Kuota max 8.70 m). Në krahasim me raportimin e ditës së djeshme kemi rritje të nivelit të ujit me 40 cm.
 • Hidrometri i lumit Drin në orën 08.30,shënon kuotën 7.15m. (Kuota max 7.50 m).Në krahasim me raportimin e ditës së djeshme kemi rritje të nivelit të ujit me 75 cm.
 • Lumit Kir ka prurje të shumta.

Bashkia Shkodër

Siperfaqe totale e përmbytur  1330 Ha

1. Tokë e pakultivuar               398 Ha

2. Foragjere të dyta, jonxhe     890 Ha

3. Grurë                                       25 Ha

4.Dekorative                                10 Ha

5.Pemtore                                       7 Ha

Nj.A. Ana e Malit

1. Rruga e Obotit është e kalueshme vetëm me mjete të larta. Niveli i ujit mbi rrugë arrin rreth 85 cm.

2. Ujësjellësi Oblika 1,si pasojë e përmbytjeve është jasht funksionit.

3. UKSH Vazhdon të furnizojë me ujë të pishëm banorët e fshatit Oblikë

4. Sipërfaqja e tokës bujqësore e përmbytur vlerësohet në 850Ha, kryesisht në fshatrat Obot, Muriqan,Oblikë

 • Tokë e pakultivuar 220 Ha
 • Foragjere të dyta, jonxhe 610 Ha
 • Grurë 15 Ha
 • Pemtore 5Ha

Nj.A Dajç

1.Sipërfaqja e tokës bujqësore e përmbytur vlerësohet në 450 Ha, kryesisht në zonën e quajtur “Këneta e Dajçit” (fshatratMushan,Shirq,Suka-Dajç, Darragjat), nga të cilat :

 • Tokë e pakultivuar 170 Ha
 • Foragjere të dyta, jonxhe 260 Ha
 • Grurë 10 Ha
 • Decorative 10

Nj.A.Velipojë

Sipërfaqja e tokës bujqësore e përmbytur vlerësohet në 20 Ha.Kryesisht fshatrat Baks i RI, Luarz.

 • Tokë e pakultivuar 5 Ha
 • Foragjere të dyta, jonxhe 15 Ha

Nj. A. Guri i Zi

Vazhdon gerryerja e tokës bujqësore nga lumi Drin në vendin e quajtur Mali i Vukatanit, fshati Ganjollë.

Nj.A.Bërdicë

Vazhdon gërryerja e tokës bujqësore nga lumi Drin në vendin e quajtur Harku i Bërdicës, fshati Bërdicë e Sipërme.

Nj.A.Rrethina

Sipërfaqja e tokës bujqësore e përmbytur vlerësohet në 10 Ha, në fshati Zues (tokat në fushen e Oblikës)

 • Tokë e pakultivuar 3 Ha
 • Foragjere të dyta, jonxhe 5 Ha
 • Pemtore 2 Ha

-Kërkohet që nga Drejtoria e Ujitjes dhe Kullimit Lezhë të ndërhyet për marrjen e masave për pastrimin e “përroit të kufirit” Muriqan në Nj.A Ana e Malit.

-Kërkohet mbeshtetje me baze ushqimore për gjënë e gjallë ( koncentrat) përNJ. A. Ana e Malit dhe Dajç, sipas kërkesës të bërë nga Bashkia Shkodër me nr.689 prot, datë.14.01.2021

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img