Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
87 %
5.7kmh
75 %
Pre
12 °
Sht
13 °
Die
12 °
Hën
12 °
Mar
8 °
E premte, 3 Dhjetor, 2021
spot_img

Mbi 110 mijë makina dhe 120 mijë shoferë të rinj, ulet numri i aksidenteve me pasoja dhe numri i viktimave

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor, thotë se pavarësisht se kemi rreth 110,000 mjete rrugore më shumë, të regjistruara gjatë 2020-ës dhe 2021-shit (në 12+10 muaj) si edhe  120,000 drejtues mjeti më shumë që kanë marrë lejedrejtimi për herë të parë në këto 22 muaj, numri i aksidenteve me pasoja është ulur. Po ashtu dhe numri i viktimave nga këto aksidente.

Po ashtu, shifrat tregojnë ulje të aksidenteve me pasoja nga drejtuesat e mjetit të moshës deri 24 vjeç dhe shumë më pak aksidente nga drejtues mjeti të moshave 25 deri 34 vjeç. Sipas DPSHTRR, ka ulje të ndjeshme të aksidenteve nga moshat e reja, ulje edhe nga moshat 35 deri 60 vjeç.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img