Mbi 100 të plagosur rëndë në Venezuelë, Maduro nuk heq dorë nga Presidenca

Publikuar tek: bota, më 11:55 01-05-2019 Mbi 100 të plagosur rëndë në Venezuelë, Maduro nuk heq dorë nga Presidenca

Në Venezuelë ditën e djeshme shumë protestues dhe një grup i ushtrisë u përpoqën të rrëzojnë presidentin e Venezuelës Nikolas Maduro por nuk e kanë arritur.

 

Me shumë se 100 persona janë plagosur rëndë dhe rrezikuan dhe jetën në përplasjen e ditës së djeshme. Presidenti Nikolas Maduro deklaroi se forcat e armatosura me liderin e opozitës Juan Guaido janë rrëzuar nga forcat e shtetit, të cilat janë në mbeshtetje të qeverisë.

Shumë shtete si Amerika, Britania e Madhe dhe shumica e Amerikës Latine kanë deklaruar se lideri i opozitës ka mbështetjen e tyre për të rrëzuar presidentin. Nga ana tjetër sekretari amerikan Mike Pompeo tha se Nikolas Maduro ka mbështetjen e Rusisë e cila e bindi atë të qendronte si president.

Në rruget e Venezuelës dëmet janë të shumta ndërsa pritet që të ketë dhe me shumë trazira. Pamjet e ditës së djeshme trëgojnë se tani në Venezuelë ka filluar një luftë civile e cila nuk dihet se kur do të ndalojë dhe as se si do të përfundojë...

59412956_1177080582472875_5557218524566388736_n.png

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Pas përleshjeve të djeshme në Venezuelë, Guaido tjetër thirrje sot
NGJARJE E TMERRSHME/ 19 studentë vrasin veten pas rezultateve në shkollë »
Article Logic
Execution time: 0.011976003646851
array(1) { ["section"]=> string(80) "mbi-100-te-plagosur-rende-ne-venezuele-maduro-nuk-heq-dore-nga-presidenca-162535" }