Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
88 %
1kmh
0 %
Die
27 °
Hën
25 °
Mar
26 °
Mër
26 °
Enj
27 °
E diel, 13 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Mbështetësit e imamëve me bluza ‘’Jam krenar që jam mysliman’’, ndalohen nga gjykata. Imamët: Njohim vetëm Allahun

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

9ba0aed2fb86463cb63b9d7da02cfa92

Mbështetësit e 9 imamëve shqiptarë që janë në gjyq për vepra me qëllime terroriste kanë dashur sot të qëndrojnë në procesin gjyqësor, veshur me bluza me mbishkrimin ‘’Jam krenar që jam mysliman’’. Gjykata për Krime të Rënda nuk i ka lejuar, duke u dhënë urdhër forcave të sigurisë, që mbështetësit që ishin paraqitur me bluza me mbishkrime t’i nxirrnin jashtë, edhe duke përdorur forcën.  Sipas gjyqtarëve, nuk është e ligjshme që mbështetësit të paraqiten në gjykatë me bluza me mbishkrime të tilla. 

Imamët janë larguar nga seanca gjyqësore duke mos i pranuar akuzat. Në sallë ka ndenjur vetëm imami Genci Balla. “Nuk i njohim ligjet tuaja, njohim vetëm Allahun’’, thanë imamët në sallë. 

Çështja është delikate, duke qenë se imamët akuzohen për vepra me qëllime terroriste. Edhe në seancat e mëparshme imamët kanë debatuar me gjykatësit, duke u thënë se nuk e njohin autoritetin e gjykatave shqiptare. Gjykata ka fuqizuar masat e sigurisë.

 “Ne nuk jemi terroristë. Njerëzit po vrasin dhe po lirohen. Mos kujtoni se nuk i shohim lajmet”, i ka thënë në seancat e mëparshme trupit gjykues imami i Mëzezit, Bujar Hysa, i cili së fundmi është përmendur edhe si ndërlidhës për luftëtarin shqiptar të vrarë në Siri, Ervin Hasanaj.

 

Lexo edhe:

SI E MORI VAJZËN 2-MUAJSHE NË SIRI LUFTËTARI SHQIPTAR I ISIS-IT, IMAMI HYSA NDËRLIDHËSI

SHQIPTARI NGA TIRANA VRITET NGA ISIS-I, NUK DONTE TË LUFTONTE MË

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img