Tirana
clear sky
22 ° C
22 °
22 °
49 %
2.6kmh
0 %
Enj
22 °
Pre
24 °
Sht
24 °
Die
26 °
Hën
25 °
E enjte, 6 Maj, 2021
spot_img

Mbërrrijnë vaksinat e para në Kosovë, mbi 4 mijë doza të Pfizer janë dhuruar nga BE

spot_img

Lajme të ngjashëm

4.680 doza vaksine anti-Covid-19 kanë mbërritur sot në Kosovë. Lajmi është bërë me dije nga ambasada Austrisë në Kosovë.

Vaksinat Pfizer janë donacion nga Bashkimi Europian ndërsa 95 mijë të tjera pritet të mbërrijnë në fund të muajit gusht, shkruajnë mediet në Kosovë.

“Ambasada Austriake në Prishtinë është shumë e gëzuar, që sot ka arritur në Prishtinë sasia e parë e 95.000 dozave të vaksinës BionTech/Pfizer, të cilat janë financuar nga Bashkimi Evropian. Me 4.680 dozat që kanë arriur sot ka filluar furnizimi i Kosovës me vaksinat, të cilat do shpërndahen deri në fund të gushtit. Kjo do kontribuojë në përgatitjen e planit të vaksinimit, duke vaksinuar fillimisht personelin shëndetësor në front të parë si dhe grupet e rrezikuara”, shkruan ambasada austriake.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img