Tirana
clear sky
-3.5 ° C
-3.5 °
-3.5 °
80 %
1kmh
1 %
Enj
8 °
Pre
10 °
Sht
9 °
Die
10 °
Hën
4 °
E enjte, 27 Janar, 2022

“Mbërrin” virtualisht në SHBA, Berisha nuk e fsheh entuziazmin: Përulem me shumë mirënjohje para jush

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ish-kryeministri Sali Berisha, është duke mbajtur “Foltoren”e rradhës, kësaj here me shqiptarët në Amerikë.

Përmes një lidhje online Berisha ka mbajtur fjalën e tij para qindra shqiptarëve, Berisha nuk ka fshehur entuziazmin ku i ka falenderuar për pjesëmarrjen e tyre.

Gjithashtu ish-kryeministri i ka prezantuar atyre Shqipërinë “mjerane” në të cilën bashkëkombasit e tyre po detyrohen të jetojnë.

Ai e konsideroi këtë foltore të mbajtur si “historike” për shkak të rrethanave sesi u organizua.

Pjesë nga fjalimi i Sali Berishës:

Përulem me shumë mirënjohje para jush që u bashkuat nga të katër anët e atij vendi të mafh në një foltore të cilën do ta quaja histortike. Kjo foltore është historike sepse në historinë e kombit tonë të vendit tonë të Kosovës dhe kudo që janë shqiptarë, shqiptaro amerikanë, diaspora dhe emigracioni ynë kanë luajtur gjithnjë një rol themelor. Në një seri takimesh në mbarë vendi në këtël ëvizje unë dua tju rrëf juve se kam gjetur në mënyrë absolute të njëjtin entuziasëm, opizmizëm si një revolucionin paqësor të dhejtorit 1990. Natyshëm lind pyetja, si ka mundësi që sot pas 30 vitesh të ekzistojë kjo shkallë e tmerrshme dëshpërimi, pesimizm, zhgënjimi në shoqërinë shqiptare. Kjo ka vetëm një përgjigje sepse sot pas 30 vitesh një lloj si 30 vite më parë shqiptarët përballen me një diktaturë por tashmë të llojit tjetër, me një regjim të bazuar në drogë krim dhe modelin e shkuar të Shqipërisë.

Sot pas 30 vitesh shteti ligjor në Shqipëri është zvëndësuar me shtetin e kapur nga klanet e fuqishme të plutokratëve të drogës të krimit, ato vendosin sot kudo, në rrugë, institucione, parlament dhe qeveri. Për shqiptarët aletrnativë e vetme sigurie për jetën ka mbetur largimi i tyre masiv nga Shqipëria. Sot ata paguhen më pak se të gjithë popujt e ballkanit në një kohë kur rroga e tyre mesatare ishte më e larta në rajon . Sot ata paguhen për shërebimet e tyre ccmimet më të shtrenjta.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img