Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
31 %
4.1kmh
0 %
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
27 °
Die
27 °
Hën
26 °
E enjte, 19 Maj, 2022
spot_img

Mbërrin në Zaporizhzhia kolona me rreth 1000 makina që transporton të evakkuarit nga Mariupoli

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një kolonë prej rreth 1000 makinash që transportote njerëz të evakuuar nga Mariupoli hyri në qytetin juglindor të Ukrainës, Zaporizhzhia.

Lajmine  konfirmoi Petro Andryushchenko, ndihmës i kryetarit të bashkisë së Mariupolit. Ai tha se kolona kishte opritur 3 ditë për t’u lejuar që të hynte në Zaporizhzhia.

Më shumë se 10 milionë njerëz janë zhvendosur nga Ukraina që nga fillimi i luftës, ndërkohë që sulmet vijojnë kryesisht në MAriupol dhe rajonin e DOnbasit. Në fabrikën e çelikut Azovstal mbeten të rrethuar nga rusët qindra civilë dhe ushtarë ukrainas, të cilët nuk pranojnë të dorëzohen.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img