Tirana
broken clouds
24 ° C
24 °
24 °
41 %
3.1kmh
75 %
Hën
23 °
Mar
22 °
Mër
23 °
Enj
18 °
Pre
19 °
E hënë, 17 Maj, 2021
spot_img

Mbërrin avioni i radhës, 208 mijë vaksina Sinovac për Shqipërinë (VIDEO)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Sapo kanë mbërritur plot 208.000 vaksina të kompanisë Sinovac, për të vijuar vaksinimin masiv të popullatës sonë.

Në aeroport është ndodhur ministrja e shëndetësisë Ogerta Manastirliu dhe ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj.

“208 mijë vaksina sapo kanë mbërritur në aeroportin e Rinasit. Kemi përfunduar kontratën me distributorin e autorizuar të vaksinës Coronavac sinovac, për të sjellë 500 mijë vaksina. Në tërësi sot në Shqipëri nga momenti i parë i këtij procesi kemi më shumë se 700 mijë vaksina që kanë mëbrritur në territorin e Shqipërisë. Po ecet me ritme të larta dhe intensitet. Janë disa grupe risku që janë bërë pjesë e procesit të vaksinimit. Do të kemi dhe 8100 doza Pfizer që do të mbërrijnë sot në darkë. Objektivi ynë të vaksinojmë gjithë popullatën brenda pranverës së vitit tjetër”, tha Manastirliu.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img