Tirana
broken clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
73 %
3.6kmh
75 %
Hën
21 °
Mar
28 °
Mër
27 °
Enj
26 °
Pre
19 °
E hënë, 27 Shtator, 2021
spot_img

Mbërrijnë nga Italia 30 mjekët dhe infermierët shqiptarë, do karantinohen në shtëpitë e tyre

spot_img

Lajme të ngjashëm

e25d09b57c76536fffbf3f3e378b8e87

Ka mbërritur mbrëmjen e sotme në Aeroportin “Nënë Tereza” avioni me 30 mjekë dhe infemrierë shqiptarë që për një muaj i erdhën në ndihmë kolegëve italianë në Breshia, në kuftën kundër koronavirusit.

Grupi prej 10 mjekësh dhe 20 infemrierësh është pritur nga ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, e cila i ka falenderuar në emër të qeverisë shqiptare.

Mjekët dhe infemrierët do të kthehen në banesat e tyre, ku do të qëndrojnë të karantinuar për 14 ditë. Ndonëse ata thanë se kanë kryer dy tamponë dhe të dyja herët kanë rezultuar negativ për Covid-19.

Pavarësisht incidentit në ditën e fundit të Itali, ku sipas mediave vendase një grup preh tyre u kapën duke festuar me birra në hotel dhe u gjobitën nga policia, një prej mjekeve reanimatore tha se eksperienca në Itali ishte tepër e madhe dhe e vlefshme.

“Na mirëpritën dhe u integruam menjëherë falë edhe kolegëve italianë”, tha ajo ndër të tjera. 

Më shumë

spot_img