Tirana
scattered clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
65 %
1kmh
40 %
Mër
38 °
Enj
39 °
Pre
32 °
Sht
35 °
Die
29 °
E mërkurë, 4 Gusht, 2021

Mbërrijnë 60 mijë doza të Sinovac në aeroportin “Nënë Tereza”, Manastirliu: Nesër presim doza të tjera

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Sapo kanë mbërritur në aeroportin e “Nënë Terezës” 60 mijë doza të vaksinës Sinovac.

Në një lidhje të drejtëpërdrejtë nga aeroporti ministria e Shëndetësisë, Ogerta Manastirlu së bahsku me ministrin Arben Ahmetaj kanë pritur vaksinat.

Manastirliu është shprehur se do të vijojë vaksinimi me moshat +60 dhe se së shpejti do të ulet edhe fasha e moshës.

Ajo u shpreh se të nesër do të vijnë edhe 14 mijë doza të tjera të vaksinës, ndërsa në fund të muajit dhe fillim të qeroshorit priten edhe 40 mijë doza AstraZeneca.

“Sapo kanë mbërritur 60 mijë doza Sinovac. Pjesë e kontratës së dytë, të cilat do përdoren për të vaksinuar  gjithë qytetrat që janë vaksinuar me dozën e parë dhe do vijojnë me dozën e dytë. Janë më shumë se 700 mijë qytetarë që janë vaksinuar deri më tani. Jemi në grupmoshën +60 me fokus tek grupet e rriskut.

Situata epedimologjike është tashmë e nomalizuar ka një ulur të infektimeve dhe vaksinimi masiv ka dhënë impaktin për hospitalizimin dhe fatalitetin. Jemi të foksuar që të kemi 1 milion të vaksinuar deri në fund të muajit qershor.

Nesër mbrrijnë 14 mijë doza me Pfizer brenda muajit maj presim të vijën edhe 40 mijë të astrazenecës nga Covax. Dhe do vijojmë me intensifikimin, duke ulur edhe moshën e vaksinës,” tha Manastirliu.

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img