Tirana
broken clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
73 %
3.6kmh
75 %
Hën
21 °
Mar
28 °
Mër
27 °
Enj
26 °
Pre
19 °
E hënë, 27 Shtator, 2021
spot_img

Mbahet online Ministeriali i Mbrojtjes i NATO-s, Xhaçka: Aleanca rol vendimtar

spot_img

Lajme të ngjashëm

a8cc01ad3714a7ced6f556d7b34effa2

Është mbajtur online mbledhja e Ministeraliti të Mbrojtjes së NATO-s sot në Bruksel. Në ditën e parë të Ministeralit u diskutua për misionet e NATO-s.

Prezente ishte dhe ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, e cila në fjalën e saj tha se Shqipëria do të jetë prezente ushtarakisht në Kosovë dhe Letoni.

Gjithashtu ajo ka propozuar fokus për sigurinë dhe stabilitetin në kufirin jugor të Aleancës.

Xhaçka: NATO rol vendimtar në mbrojtjen e rendit global, bazuar në vlerat e përbashkëta të Aleancës.  Përmes përpjekjeve të saj të kombinuara me vendet tona sjellin ndryshim të madh në jetën e popujve. Propozoj fokus të vecantë të axhendës së NATO-s për sigurinë dhe stabilitetin në kufirin jugor të Aleancës. NATO e bashkuar dhe solidare, përgjigja më e mirë ndaj çdo rivali gjeopolitik të Aleancës. Shqipëria mbështet miratimin dhe zbatimin e Konceptit për Frenimin dhe Mbrojtjen në zonën Euro – Atlantike. Shqipëria konfirmon praninë e saj në Kosovë, Afganistan, Letoni.

Nesër në Ministerial do të diskutohet për masat në fazën e dytë të Covid-19.

Më shumë

spot_img