Mbahen zgjedhjet e para PARLAMENTARE pas shumë vitesh, qytetarët vërshojnë në qendrat e VOTIMIT

Publikuar tek: bota, më 13:47 06-05-2018 Mbahen zgjedhjet e para PARLAMENTARE pas shumë vitesh, qytetarët vërshojnë në qendrat e VOTIMIT Foto nga votimet

Ditën e sotme janë mbajtur zgjedhjet e para parlamentare që nga viti 2009 në Lebanon, shtet fqinj me Sirinë, ndërsa raportohet të ketë pasur një fluks të madh votuesish.

Sipas mediave të huaja, hera e fundit që qytetarët kanë votuar për përfaqësuesit e tyre në Parlament ka qenë një dekadë më parë, ndërkohë që dëshira për të zgjedhur me votë të lirë ka rezultuar shumë e madhe.

128 qendrat e votimit në vend janë hapur në orët e para të mëngjesit të sotëm, ndërsa janë planifikuar të mbyllen në orën 19:00 me orën lokale.

Vitet e fundit Lebanoni është përballur me ndryshime të mëdha administrative dhe legjislative, teksa kryeministri prej 10 vitesh Saad al-Hariri rikandidon përsëri për postin e kreut të shtetit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Protesta kundër Putinit, 200 të arrestuar në 20 qytete ruse
Toka drejt APOKALIPSIT? Zelanda e Re rrezikon të ndahet në gjysëm »
Article Logic
Execution time: 0.010502815246582
array(1) { ["section"]=> string(101) "mbahen-zgjedhjet-e-para-parlamentare-pas-shume-vitesh-qytetaret-vershojne-ne-qendrat-e-votimit-119696" }