Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
1kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
35 °
Die
33 °
Hën
35 °
Mar
36 °
E premte, 25 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Mazhoranca miraton ligjet për KLP dhe KLGJ, opozita braktis sallën por një demokrat surprizon duke qëndruar dhe votuar pro

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

80da54734c76b6420b12ec4032d34f62

Është miratuar sot kryesisht me votat e mazhorancës projektligji për organet e qeverisjes të sistemit të drejtësisë, që i hap rrugë krijimit të institucioneve qeverisëse të sistemit si KLP dhe KLGJ.

87 deputetë, jo të gjithë të mazhorancës, kanë votuar pro, ndërsa opozita braktisi sallën. Ajo që surprizoi të pranishmit në sallën e Kuvendit ishte qëndrimi i deputetit, deri në ato momente pjesë e PD-së, Mhill Fufi, i cili nuk u largua njësoj si kolegët e tij, por votoi së bashku me mazhorancës projektligjet. Pak çaste më vonë, grupi parlamentar i PD-së mori vendimin për përjashtimin e Fufit.

Ligji i miratuar ka ndryshuar në rreth 104 nene të tij duke i hapur rrugë krijimit të një komisioni ‘ad hoc’,  që do kontrollojë të gjithë kandidaturat që kanë të drejtë të konkurojnë për anëtarë në Këshillin e Lartë Gjyqësor dhe Këshillin e Lartë të Prokurorisë.

Lexo edhe: Partia Demokratike përjashton deputetin e saj, theu vendimin sot në Kuvend

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img