Tirana
scattered clouds
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
88 %
2.6kmh
40 %
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
25 °
Enj
23 °
Pre
22 °
E hënë, 20 Shtator, 2021
spot_img

Maturantët në ‘provën’ e fundit, sot testimi në lëndët me zgjedhje

spot_img

Lajme të ngjashëm

2396bacbc825c44d533fcc3bb5f6ecaa

Ditën e sotme maturantët do të kenë edhe provën e fundit para se të aplikojnë për në universitet, pasi zhvillojnë provimin e lendëve me zgjedhje.

Në fillim maturantët kanë zhvilluar provimin e Gjuhë-Letërsisë, i cili ngjalli reagime të shumta dhe protesta për 3 ditë, pasi maturantët akuzuan Ministrinë e Arsimit se teza kishte shumë gabime dhe pyetje të pakuptimta.

Pas protestave të vazhdueshme dhe kërkesave të maturantëve, Ministria e Arsimit si përfundim njoftoi se pyetjet që janë kundërshtuar nuk do të jenë pjesë e vlerësimit.

Më pas maturantët i janë nënshtuar testit të matematikës, i cili sipas tyre ishte i një niveli mesatar.

Të shohim nëse maturantët do të kenë ndonjë kundërshtim për pyetjet e lëndëve me zgjedhje, ndërkohë që do të jetë hera e fundit për ta që ulen në bankat e shkollës, duke mbyllur një cikël shkollor, për të filluar universitetin.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img