Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
38 %
4.6kmh
0 %
Hën
32 °
Mar
39 °
Mër
41 °
Enj
41 °
Pre
40 °
E hënë, 26 Korrik, 2021

Maturantët kërkuan uljen e kufirit minimal të pikëve, QSHA publikon vendimin e ministrisë për testin e Matematikës (DOKUMENTI)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Qendra e Shërbimeve Arsimore (QSHA) ka publikuar në faqen e saj zyrtare vendim për uljen e kufirit minimal të pikëve për çdo notë për testin e Matematikës për Maturën Shtetërore.

Ky vendim vjen pas protestës dhe kërkesës së maturantëve për uljen e kufirit të pikëve për testin e Matematikës, pasi ata pretendonin se teza ishte shumë e vështirë dhe përmbante pyetje jashtë programit orientues.

Sipas këtij vendimi mësohet se është ngritur një grup pune i pavarur për të analizuar me detaje çdo pyetje në provimin e maturës. 

Një tjetër pikë e vendimit është përgatitja e një analize të thellë, me qëllim identifikimin e të gjitha problematikave të mundshme gjatë procesit të provimit të maturës.

200180014 224522456149062 4503921704625315121 n

Më shumë

spot_img
spot_img