Hapësire reklamuese

Aktualitet

Maturantët kërkuan uljen e kufirit minimal të pikëve, QSHA publikon vendimin e ministrisë për testin e Matematikës (DOKUMENTI)

Shkruar nga Newsbomb

Qendra e Shërbimeve Arsimore (QSHA) ka publikuar në faqen e saj zyrtare vendim për uljen e kufirit minimal të pikëve për çdo notë për testin e Matematikës për Maturën Shtetërore.

Ky vendim vjen pas protestës dhe kërkesës së maturantëve për uljen e kufirit të pikëve për testin e Matematikës, pasi ata pretendonin se teza ishte shumë e vështirë dhe përmbante pyetje jashtë programit orientues.

Sipas këtij vendimi mësohet se është ngritur një grup pune i pavarur për të analizuar me detaje çdo pyetje në provimin e maturës. 

Një tjetër pikë e vendimit është përgatitja e një analize të thellë, me qëllim identifikimin e të gjitha problematikave të mundshme gjatë procesit të provimit të maturës.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese