Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
77 %
1.5kmh
0 %
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
29 °
Sht
30 °
Die
30 °
E mërkurë, 16 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Matthew Palmer dhe Miroslav Lajçak i shkojnë në zyrë Vjosa Osmanit, në fokus të bisedës është “përgatitja e terrenit” për takimin Kurti-Vuçiç

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

I dërguari i SHBA-së për Ballkanin, Matthew Palmer dhe Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak janë pritur sot në presidencë nga Vjosa Osmani. 

Në takimin e përbashkët, dy diplomatët e huaj pritet të bisedojnë me presidenten Vjosa Osmani çështjen e shumëpërfolur, atë të dialogut me Serbinë. 

Pas takimit me Vjosa Osmanin, diplomati i SHBA-së dhe BE-së do të takohen edhe me kryeminstrin e Kosovës, Albin Kurti. 

Të dy zyrtarët e huaj do të qëndrojnë në Kosovë për një vizitë tre ditore.

Arsyeja e vizitës së Mattew Palmer dhe Miroslav Lajçak, lidhet me përgatitjen për rifillimin e dialogut Kosovë-Serbi, konkretisht përgatitja e takimit mes Kurtit dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç  brenda qershorit.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img