Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Die
36 °
Hën
38 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
41 °
E diel, 25 Korrik, 2021

“Maskat të panevojshme në ambiente të hapura”, Silva Bino jep lajmin e mirë: Do të lejohet organizimi i dasmave, por me kusht që…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë ISHP-së, Silva Bino, mbrëmjen e sotme foli për lehtësimin e masave anti-COVID në vendin tonë.

Ajo tha se personalisht do të sugjeronte që maskat të mos mbahen në ambiente të hapura, por të jenë të detyruara në ambientet e mbyllura.

Do sugjeroja, personalisht që mbajtja e maskave në publik të mos mbahet më. Por mbajtja e maskave në ambiente të mbyllura… duhet të mbajnë të gjithë maska. Në markete, në qendra tregtare. Në vende ku ka grumbullime njerëzish duhen mbajtur. Ka njerëz që edhe pse e kanë kaluar, nuk kanë krijuar imunitet dhe mund të riinfektohen. Mund të kemi mutantë. Përderisa e kemi mes nesh… Covidi është sëmundje e re, nuk mjafton një vit për ta njohur. Ne duhet të jemi sa më të kujdesshëm, kjo do të vlerësohet pastaj në bazë të studimeve, për të parë edhe impaktin e vaksinave”, tha Bino nw “Log”.

Përsa i përket dasmave, Bino u shpreh se do të lejohen të zhvillohen, por jo me grumbullime të mëdha. Sipas saj, dasmat duhet të bëhen me më pak se 100 persona.

Më shumë

spot_img
spot_img