Tirana
overcast clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
71 %
2.6kmh
90 %
Sht
11 °
Die
12 °
Hën
11 °
Mar
9 °
Mër
10 °
E shtunë, 4 Dhjetor, 2021
spot_img

Mashtronin shtetas të huaj dhe i vidhnin përmes Call Center-ave, gjykata lë të lirë 8 të arrestuarit në Shkodër (EMRAT)

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjykata e Shkodrës ka dhënë masën e sigurisë “detyrim paraqitje” për të gjithë të arrestuarit dy ditë më parë gjatë operacionit “North Forex” në Shkodër. Vendimi është marrë ditën e sotme nga gjyqtarja Arta Llazari për 8 personat e arrestuar:  

Elisa Kolndreu 22 vjeçe,

Olda Shpendi 20 vjeçe,

Aishe  Baci 30 vjeçe,

Senada Alij, 21 vjeçe,

Sonila Alija 24 vjeçe,

Ervin Osja 29 vjeç,

Nikolin Toma 26 vjeç,

Ysniela Dalipi, 27 vjeçe.

Gjatë këtij opeacioni u shpallën në kërkim shtetasi polak Pawel Wziontek 27 vjeç, i cili ishte pronari i call-center-it, Alma Sokoli 21 vjeç, (bashkëjetuesja e tij) dhe Klodian Memo, 38-vjeç.

Këta shtetas, prej një periudhe 1-vjeçare kishin krijuar një skemë që kryesohej nga shtetasi polak P. W., i cili kishte rekrutuar si menaxherë shtetasit shqiptar Y. D., K. M. dhe N. T. Kjo skemë ushtrohej në lokacione të ndryshme dhe konsistonte në mashtrimin kompjuterik nëpërmjet programeve dhe platformave të ndryshme si Vicidial, Forex dhe Exchange, në dëm të shtetasve të huaj, kryesisht atyre gjermanë dhe spanjollë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img