Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
23 %
3.6kmh
0 %
Enj
23 °
Pre
24 °
Sht
27 °
Die
30 °
Hën
30 °
E enjte, 23 Shtator, 2021
spot_img

Mashtroi biznesmenin turk, Prokuroria kërkon 10 vjet burg për Sinan Idrizin, administrator i Flamurtarit dhe partner në ‘Air Albania’

spot_img

Lajme të ngjashëm

9e2aca7af667da9ab011fde7c2c30efd

Një lajm bombastik po qarkullon në mediat turke. Bëhet fjalë për administratorin e Flamurtarit, Sinan Idrizi.

Sipas medias turke “karsmanset.com”, ka përfunduar hetimi për partnerin e kompanisë  “Air Albania”, Sinan Idrizi, i cili dyshohet se mashtroi biznesmenin Adnan Polat, një nga ish-presidentët e Galatasarait. Në aktakuzën e përgatitur nga prokuroria, i dyshuari Idrizi kërkohet të dënohet deri në 10 vjet burg për “mashtrim”.

Adnan Polat, Kryetari i Bordit të Grupit Polat, ish-Presidenti i Klubit Sportiv Galatasaray, paraqiti një kallëzim penal në Zyrën e Prokurorit Publik të Stambollit, duke pretenduar se ai ishte mashtruar nga partneri i kompanisë ‘Air Albania Airline’ dhe administrator i Flamurtarit. 

Në aktakuzën e përgatitur nga Zyra e Prokurorit Publik të Stambollit, Adnan Polat mori pjesë në peticionin e ankesës të paraqitur në prokurori nga avokati i Adnan Polat. E themeluar nga ndërmarrjet Global Fludius International (GFI) dhe Petroleum Consulting Partners (PCP), kompania me emrin GFI Albania SH.P.K ka bërë një biznes shumë fitimprurës në Shqipëri dhe iu afrua Polat, duke thënë se kjo kompani mund të ndihmojë Polat nëse kërkohet të blihet nga ai.

U tha 3 milion e 500 mijë dollarë se u parapaguan.

Në peticionin e kallëzimit penal në aktakuzë, tarifa e kompanisë së të dyshuarit Sinan idrizi ndaj Adnan Polat është 17 milion dollarë, një parapagim prej 3 milion e 500 mijë dollarë, kjo pagesë do të mbahet në një llogari bankare ndërkombëtare, ndërsa shqyrtimi i kompanisë eshtë thënë se do të bëhej, nëse rezultati i provimit ishte pozitiv, paratë do të kalonin tek pronarët e kompanisë, dhe nëse do të ishte negativ, do t’i ktheheshin kompanisë.

Më shumë

spot_img