Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
32 %
3.6kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
14 °
Pre
17 °
Sht
17 °
Die
17 °
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Masakra në Vjenë, dënohen personat që bashkëpunuan me terroristin shqiptar, burg përjetë për dy prej tyre

Lajme të ngjashëm

Disa persona janë dënuar me burg, pasi akuzohen si bashkëpuntorë në vrasjen në një sulm terrorist vdekjeprurës nga një person i armatosur. Ngjarje e ndodhur në Austrisë në nëntor 2020.

Kujtim Fejzulai me origjinë shqiptare nga Maqedonia, ishte autori i masakrës në Vjenë, ku vrau katër persona dhe plagosi 23 të tjerë.

Terrori në Vjenë zgjati nëntë minuta më në fund përfundoi kur ai u qëllua për vdekje nga policia, shkruan BBC.

Dy persona të moshës 22 dhe 23 vjeç u shpallën të pafajshëm për të qenë bashkëpunëtorë në vrasje, por u dënuan për vepra më të vogla të lidhura me terrorin.

Një tjetër është dënuar me burgim të përjetshëm, një me 20 vite burg dhe një tjetër me 19 vite heqje lirie.

Dënimet ishin si më poshtë:

  • Heydayatollah Z, 28 vjeç, ADN-ja e të cilit u gjet në armën e vrasjes kallashnikov dhe jetoi në banesën e vrasësit për disa javë, u dënua me burgim të përjetshëm.
  • Burak K, 24 vjeç, i cili vizitoi vrasësin disa orë para sulmit, u dënua me 20 vjet burg.
  • Adam M, i cili pranoi se kishte siguruar një armë për 500 euro, por mohoi të dinte se çfarë kishte planifikuar të bënte vrasësi me të, iu dha gjithashtu jetë
  • Ishaq F, 22 vjeç, i cili ishte në burg me Fejzulai dhe ishte në dijeni se kishte fantazuar për një sulm, u dënua me 19 vjet

Më shumë