Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
38 %
1.5kmh
0 %
Sht
34 °
Die
33 °
Hën
36 °
Mar
36 °
Mër
37 °
E shtunë, 25 Qershor, 2022
spot_img

MASAKËR në Kanionin e Llëngës, ndërtohen 3 hidrocentrale, shkatërrohet gjurma e rrugës Egnatia (PAMJET EKSKLUZIVE)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Pak histori për Kanionin e Llëngës:

Në afërsi të fshatit Llëngë ndodhet kanioni i Llëngës, ose si quhet edhe ndryshe “Gryka e gurit”, e cila është e gjatë 1 km dhe 15 deri 20 e gjërë. Ajo përbën një bukuri të rrallë me shpate mali që bien thikë në një lartësi rreth 50-60 m mbi hullinë e kanionit. Gjithashtu, një reliev të ngjashëm ka edhe një tjetër kanion më i vogël përsëri në afërsi të fshatit Llëngë. Së fundi përmëndim edhe se, në pyjet e malësisë së Llëngës gjenden arinj me lëkurë kafe. Ndërkaq, në një majë dominuese mali, në veri të Llëngës ndodhet kisha dhe manastiri i Shën Marenës. Kisha është një godinë e vogël por brenda saj ka një ikonostas të bukur me motive floreale por edhe afreske të pikturuara prej Konstandin Shpatarakut.

albsig

spring

Si ka qenë- pamjet VIDEO:

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img