Masa sigurie, British Airways anullon fluturimet në Kajro

Publikuar tek: bota, më 20:32 20-07-2019 Masa sigurie, British Airways anullon fluturimet në Kajro

British Airways ka anulluar të gjitha fluturimet në kryeqytetin egjiptian Kajro për një javë si një "masë paraprake" sigurie.  

Ndërkohë, linja ajrore nuk ka specifikuar se për çfarë kishte të bënte kjo çështja sigurise.

Një zëdhënës i aeroportit të Kajros i tha BBC-së se aeroporti ende nuk ishte njoftuar nga British Airways për ndonjë ndryshim të tillë.

"Ne vazhdimisht shqyrtojmë rregullimet tona të sigurisë në të gjitha aeroportet tona anembanë botës dhe kemi pezulluar fluturimet në Kajro për shtatë ditë si një masë paraprake për të lejuar vlerësimin e mëtejshëm. Siguria dhe siguria e klientëve tanë dhe ekuipazhit është gjithmonë prioriteti ynë, dhe ne kurrë nuk do të vepronim me një avion nëse nuk ishte e sigurt për ta bërë këtë", ka thënë ai.

Pas shpërthimit të bombës që shkatërroi një avion ajror rus mbi gadishullin Sinai të Egjiptit në tetor 2015, Britania e Madhe dhe një numër i madh vendesh të tjera kanë pezulluar përkohësisht fluturimet për në këtë vend.  

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Konfiskimi i anijes-cisternë nga Rojet Revolucionare të Iranit, Sekretari britanik Jeremy Hunt kërkon zhbllokimin e saj
Twitter pezullon disa agjensi lajmesh iraniane »
Article Logic
Execution time: 0.012295007705688
array(1) { ["section"]=> string(63) "masa-sigurie-british-airways-anullon-fluturimet-ne-kajro-172817" }