Masa shtrënguese EKONOMIKE, mijëra njërëz ngrihen në protestë kundër PRESIDENTIT

Publikuar tek: bota, më 06:56 12-01-2019 Masa shtrënguese EKONOMIKE, mijëra njërëz ngrihen në protestë kundër PRESIDENTIT

Mijëra argjentinas marshuan në Buenos Aires, duke mbajtur pishtarë, në të parën nga një seri protestash të planifikuara kundër programit të shtrëngimit të presidentit Mauricio Macri dhe kostos së lartë të shërbimeve publike.

Macri zvogëloi subvencionet për shërbimet publike dhe shërbime të tjera për të reduktuar deficitin kronik fiskal të vendit, duke shtyrë normat e energjisë elektrike dhe gazrave deri në 2,000 për qind që nga fillimi i mandatit të tij, sipas vlerësimeve të mediave lokale.

Demonstratat javore janë planifikuar deri në fillim të shkurtit, duke rritur presionin mbi Macri për të zgjidhur krizën ekonomike të vendit përpara një zgjedhjeje presidenciale në fund të këtij viti.

Vitin e kaluar, kur ekonomia u kontraktua, inflacioni u afrua 50 për qind dhe monedha Pesos humbi afër 50 për qind të vlerës së saj, Macri arriti një marrëveshje jopopullore me FMN për një likuiditet prej 57 miliardë dollarësh në këmbim të një angazhimi për të ulur defiçitin.

Një bashkim i shoferëve të kamionëve dhe një federatë e sindikatave të punëtorëve organizuan protesta. Anëtarët e partive politike majtiste dhe argjentinasit e pavarur janë bashkuar në marshim.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Mogherini dhe Hahn përshëndesin ndryshimet kushtetuese në Maqedoni
Siguria e kufijve, Trump: Nuk do shpall kaq shpejt EMERGJENCËN kombëtare »
Article Logic
Execution time: 0.013272047042847
array(1) { ["section"]=> string(86) "masa-shtrenguese-ekonomike-mijera-njerez-ngrihen-ne-proteste-kunder-presidentit-148444" }