Hapësire reklamuese

Bota

Marrëveshjen e Brexit, Theresa May niset drejt Brukselit përpara samitit me BE

Shkruar nga Newsbomb

Theresa May po shkon në Bruksel përpara samitit kritik të BE për të nënshkruar zyrtarisht marrëveshjen e Brexit.

Kryeministrja do të zhvillojë bisedime me zyrtarët e lartë të BE, përpara se udhëheqësit e të 28 vendeve të takohen për të miratuar marrëveshjen të dielën.

Megjithatë, Spanja ka thënë se nuk do të marrë pjesë nëse nuk zgjidhet çështja e Gjibraltar.

Por edhe nëse BE miraton marrëveshjen, May ende duhet të bindë deputetët për ta mbështetur atë, gjë që mund të jetë e vështirë.

 May do të takohet me presidentin e Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker dhe Presidentin e Këshillit Evropian, Donald Tusk për bisedime. 

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese