Tirana
fog
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
100 %
0.5kmh
58 %
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
24 °
Sht
24 °
E martë, 30 Maj, 2023

Marrëveshjen e Brexit, Theresa May niset drejt Brukselit përpara samitit me BE

Lajme të ngjashëm

Theresa May po shkon në Bruksel përpara samitit kritik të BE për të nënshkruar zyrtarisht marrëveshjen e Brexit.

Kryeministrja do të zhvillojë bisedime me zyrtarët e lartë të BE, përpara se udhëheqësit e të 28 vendeve të takohen për të miratuar marrëveshjen të dielën.

Megjithatë, Spanja ka thënë se nuk do të marrë pjesë nëse nuk zgjidhet çështja e Gjibraltar.

Por edhe nëse BE miraton marrëveshjen, May ende duhet të bindë deputetët për ta mbështetur atë, gjë që mund të jetë e vështirë.

 May do të takohet me presidentin e Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker dhe Presidentin e Këshillit Evropian, Donald Tusk për bisedime. 

 


Më shumë