Tirana
broken clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
73 %
3.6kmh
75 %
Hën
21 °
Mar
28 °
Mër
27 °
Enj
26 °
Pre
19 °
E hënë, 27 Shtator, 2021
spot_img

Marrëveshja PD-LSI, flet për herë të parë Rama: Pjesë e planit të lidhur Lulin me zinxhirin e Monikës për llogari të Saliut dhe të Ilirit (E PLOTË)

spot_img

Lajme të ngjashëm

e627d4c7696243293d338c2e00ea9a99

Kryeministri Edi Rama u pyet gjatë konferencës për mediat se çfarë mendon për deklaratën e presidentit Ilir Meta.

Kujtojmë se një ditë më parë Meta deklaroi se do të japë dorëheqjen dhe do të marrë drejtimin e opozitës, në rast se PS-së fiton 71 mandate.

Në fjalën e tij Rama foli edhe për marrëveshjen e firmosur mes kryetarit të PD-së Lulzim Basha dhe kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi.

“Në një farë mënyre Ilir Meta duhet falënderuar sepse ka sqaruar plotësisht ekuacionin e referendumit, i cili ishte një ekuacion i paplotë me vetëm njërën  anë që me 25 prill referendumi popullor do të shpërbërë reformën në drejtësi. Tani Ilir Meta i fton shqiptarët ku duhet të zgjedhin, me drejtësinë apo me Ilir Metën.

Me reformën në drejtësi deri në fund, apo me ilir metën. Zgjedhje më të qartë nuk mund të ishte për 25 prill dhe për këtë ilir meta duhet falenderuar.

Dhe perse i përket marrjes së opozitës kjo është shumë e qartë për ata që shikojnë përtej asaj që duket, mjaftojnë të shikojnë firmosjen e marrëveshjes së djeshme është shumë e qartë për të kuptuar planin.

Si mund të firmosni marrëveshje paraelektorale dy parti që garojnë veç e veç keni parë në` ndonjë vend të votës. Ka parti që garojnë veç e veç dhe mund, por të firmosin marrëveshje noteriale pse, për çfarë?

Është shumë e thjeshtë është pjesë e planit të lidhur Lulin me zinxhirin e Monikës për llogari të Saliut dhe të Ilirit.

Pastaj sigurisht ose për të marrë pushtetin dhe për të shpërbërë reformën në drejtësi, ose për të marrë kokën e Lulit. Ka më thjeshtë se kaq dhe është shumë e qartë pse e duan Lulin të lidhur përpara zgjedhjeve, është shumë e qartë.

Problemi këtu nuk është Ilir Meta, këtu problemi është Lulzim Basha që nuk ka këllçe. Ska karakterin e një lideri që të mos jetë as kur i tregojnë se çfarë do ti bëjnë të nesërmen dhe as kur aleati i tij i madh thotë unë amerikanet i kap për veshësh.

Por nuk mund t’ia kërkojmë sepse nuk është lideri po është thjeshte menaxheri i një shoqërie aksionere me dy ortake me Metën e Berishën dhe me një notere dhe përmbaruese, Monikën. Besoj jam i qartë”,- tha Rama.

Më shumë

spot_img